Fitlife sports club üyelik

Avantajlı üyeliklerimizden yararlanın

avantajli uzun süreli üyelik seçenekleri yani sira aylik, üç aylik ve alti
aylik ve oniki aylık seçeneklerimiz mevcuttur. Detaylı bilgi ve salonumuzu gezmek için lütfen bizimle iletişime geçin.

VÜCUT ANALİZİ YAĞ KAS ÖLÇÜMÜ

Vücut Analizi ; Kilo, Boy, BMI(Body Mass Index), Yağ, Kas, Kemik kütlesi, İç Yağlanma, Vücut Sıvı Oranı, Kalori, Metabolizma Yaşı değerlerinden meydana gelmektedir.

 

Vücut Yağ Oranı

Obezite ve fazla kilolu olma eşanlamlı değildir. İdeal ağarlık sınırları dışına çıkmadan da yağ dokusunda artıştan söz edilebilir, spor yapmayan ve sağlıksız beslenen kişi kilolu olmasa da fazla yağlı olabilir. Obezite yanında, ideal kilonun üzerinde olmak da bir kısım sorunlar beraberinde getirecektir. Oysaki kilo vermenin sosyal, piskolojik, ve vücut sağlığı açısından bir çok yararı bulunmaktadır.


Vücut Sıvı Oranı

Yetişkin insanlarda vücudun %60'ı yaşlanan insanlarda ise %50'si sudan oluşmaktadır. Suyun vücudumuzda bir çok görevi ve yaşamsal önemi vardır, dolayısıyla belli oranlarda olmalıdır. Bu oranlar (vücut sıvı miktarının kilonuza oranı) erkekler için %55-%65 Aralığında iken, bayanlar için %50 - %60 aralığı normal görülebilmektedir.


İç Organ Çevresi Yağlanma Oranı
Vücudumuzun gövde kısmında bulunan ve yaşamsal önem taşıyan organlarımızın çevresinde oluşan yağlanmalardır. Araştırmalar bu türden bir yağlanmanın yüksek olmasının kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, bazı şeker hastalıkları gibi bir çok hastalığa risk teşkil ettiğini göstermektedir. Ölçüm cihazı bize 1-89 arasında derece ile bu konuda sınıflandırma yapmaktadır. Bu sınıflandırmada 1-12 arasındaki derece iç organlar çevresinde yağlanmanın normal olduğunu, 13-59 arasındaki derce ise iç organlar çevresindeki yağlanmanın yüksek olduğuna işaret etmektedir. Vücut yağ oranınız normal olmasına rağmen iç organlar çevresi yağlanma oranınız yüksek olabilir. Yüksek yağ oranına sahip kişilerin doktor kontrolünde geçmesi gerekebilir.

Vücut Yaşı ve Bazal Metabolizma Hızı
Bazal metabolizma hızı: dinlenir vaziyette, bir gün içerisinde herhangi bir aktivite yapmaksızın vücudunuzun harcadığı / kullandığı enerjidir. Metabolizma / vücut yaşınız metabolizma hızınıza bağlı olarak belirlenir. Eğer vücut yaşınız gerçek yaşınızdan fazla ise bu durumda metabolizma hızınızın artırılması gerektiği şeklinde bir yorumu beraberinde getirir. Bazal metabolizma hızı çocuklar olgunlaştıkça artar. 16-17 yaşta tepe noktaya ulaşır ve daha sonra derece derece azalmaya başlar. Vücut analiz cihazı 12-50 yaş arasında bir değerlendirme yapar. Vücut durumunuz hangi yaşı işaret ediyor görebilirsiniz. Ayrıca aktif spor yaptıkça bu yaş aşağıya çekilecektir.

Kas Kütlesi
Vücut analizinin bu bölümü kaslarınızın ağırlığını gösterir. Kas kütlesi; iskeletsel kaslar, düz kasla ve kasların içindeki sıvı toplamı şeklinde değerlendirilir.

Kemik Kütlesi

Ölçüm cihazımızın bu bölümü kemiklerin ağırlığını (kemik mineral derecesini yani kalsiyum ve diğer mineral derecelerini) gösterir. Araştırmalar, egzersizle kas dokularının geliştirilmesinin güçlü ve sağlıklı kemik yapısı ile ilgili olduğunu göstermektedir. Kilo ve cinsiyete göre kemik yapısı oranları aşağıdaki şekilde belirlenebilir.

 

 

Cihazdan bazı ölçümlerde farklı sonuçlar alabilirsiniz; özellikle menepoz öncesi ve sonrasındaki kadınlar; hormon tedavisi görenler, hamileler ve loğusa döneminde olan kasınlar.